Bronz-kór

HU | EN

Bronz-kór Középső bronzkori településkutatások Dél-Borsodban | Pusztainé dr Fischl Klára blogja | Archeometria Bt.

Apró örömök!

A tiszafüredi ásatások régészeti leletanyagának rendbetételekor több tucat olyan tárgyat is találtunk, melyek semmilyen információval nem rendelkeztek arra vonatkozólag, hogy melyik sírhoz vagy ásatási évhez tartoznak. Ezeket a feldolgozás során külön tartjuk és minden egyes hiányos síregyüttes feldolgozása esetében, vagy ha új fényképes vagy írásos dokumentáció kerül elő ellenőrizzük, hogy valamelyik tárgyat nem tudjuk-e visszaazonosítani eredeti kontextusába. A legutóbbi adattári kutatásaink során több olyan fényképet találtunk, melyek hátoldalán szereplő információk alapján számos ilyen tárgy került vissza a helyére.

E tárgyak csoportjába tartozik két sarlós tű is. A tűk fejének alsó részén fehér tintával B78-as felirat látható. De a B78-as sír dokumentációja alapján nem oda tartoznak. A tűkön kis papírcetlin is van egy szám: 51. Ezekről a számokról már korábban kiderült, hogy egy fotózási azonosítószám. A fotólista alapján a két tárgy szórvány.

  

A Kovács Tibor által elszórt adatmorzsák összegyűjtése során a héten került a kezünkbe a Hereditas 1977-ben megjelent A bronzkor Magyarországon című kötete. A kötetben több tiszafüredi tárgy is szerepel. Ezek listáját az alábbi táblázat tartalmazza.

Kovács 1977 megnevezés információ megjegyzés
szövegközi rajzok 11/4 csont horog MNM Ltsz.: 12/1939 Petróczy gyűjtemény
szövegközi rajzok 15/2 bronzvéső eredeti famarkolattal 351. sír, Kovács 1975, 37, Pl. 32. 351/3 Kovács Grave szám
szövegközi rajzok 21/2 bronz tőr B65, Kovács 1973, 157, 2. kép 3  
szövegközi rajzok 22/1a, 1c, 1d és 1e sírrajzok B175, 218. sír, 300. sír, 256. sír Kovács Grave szám
szövegközi rajzok 25 sírrajzok B115, B54  
képtábla 11 bögre MNM Ltsz.: 75.36.10 2 hatvani sír egyikéből
képtábla 27 lábperec B79-es sír  
képtábla 43 tűk Csalog ásatás 1964  
képtábla 45-46 aszkosz Kovács 1972  

 

Itt most azonban a 43. képtáblán látható 3 tűről szeretnék megosztani pár gondolatot.

  

Mindhárom tű az általunk létrehozott azonosítatlan kontextusú tárgyak csoportjában található, kettő közülük a fent bemutatott sarlós tű.

A 43. tábla felirata így hangzik: A későbbi fibulák előformáinak tekinthető bronztűk a tiszafüredi temető középső bronzkori sírjaiból. A képtáblához leírás is tartozik a 95. oldalon, ahol a tárgyak pontos adatainak megadása mellett a következő szerepel: Tiszafüred-Nagykenderföld. Közöletlen. Csalog Zsolt ásatása, 1964.

Csalog Zsolt 1964-ben a Kenderföldön 25 sírt tárt fel. A feltárás dokumentációja az MNM KK MNM KA HaGY Kovács Tibor hagyatéka anyagai között található. A sírok leírásának és meglevő leletanyagának összevetése után a két sarlós tűt a 3. sírhoz tartozónak véljük.

A 3. sír egy halomsíros temetkezés. Az 1964-es kéziratos naplóban a sír leírása után a következő mondat az, hogy további mellékletek, majd a mellékletek leírása az 5-ös számmal kezdődik. A mellékletek 5−9-ig vannak felsorolva, két sarlós tű, két karperec és egy bögre.

Vagyis a sírleírás egy része, az 1−4 mellékletek hiányoznak.

A beszkennelt dokumentum részét képezi két olyan lap melynek eltérő kézírása Kovács Tiborhoz köthető. Itt egy összefoglaló olvasható az 1964-es kenderföldi ásatásokról, majd az I. és II. sírok leírása következik. Az I-es sírt a terepi dokumentáció 3-as sírjával, míg a II-es sírt a terepi dokumentáció 7-es sírjával azonosíthatjuk. A feltárás során ez a két sír bizonyult halomsírosnak.

A sírokat Kovács Tibor 1975-ben a majoroshalmi temető halomsíros temetkezései után közli is Kenderföldek I és II-es sírszámmal (Kovács 1975, 39, Pl. 34.I). A képtáblán az I-es sír 4 edénye szerepel, noha a leírás 9 mellékletet közöl.

 

Ez a négy edény az, ami az eredeti Csalog napló leírásából hiányzik. A sírban volt még egy további kerámiamelléklet és 4 bronztárgy is, köztük a két tű.

A kéziratos I-es sírleírás és a publikált I-es sírleírás megegyezik. A publikációban szereplő képhivatkozás csak illusztrációként szerepel a 342. sír két azonos típusú, de eltérő formájú és állapotú tűje. A 34. képtábla tábla I-es sírjánál csak kerámiaedények találhatók. 

A szóban forgó két tűt Kovács Tibor le is rajzoltatta, melynek jelöletlen tusrajzát szintén megtaláltuk a hagyatékban. De valamilyen oknál fogva ezek a rajzok nem szerepelnek az 1975-ös publikációban. Lehetséges magyarázatként talán az szolgálhat, hogy már ekkor hiányoztak a tűket azonosító leletkísérők, így a tárgyak és vele együtt a rajz azonosítására nem volt lehetőség.

 

 

Mindezek alapján válik rekonstruálhatóvá, hogy az eredetileg 3-as sírszámot viselő, a Kovács publikációban Kenderföldek I-es sírként számontartott temetkezésben 5 kerámiamelléklet volt, ebből 4-et a publikációban is láthatunk. Ezek közül csak egy kis edény van meg a raktári leletanyagban. A Kovács hagyaték cédulagyűjteményben szintén megtaláltuk a leközölt 4 edény adatait és ugyanitt a sír díszített bögréjének egy a publikáció stílusától eltérő, másik pauszos rajzát is.

 

A Hereditas 43. képén van még egy egyenes, tordírozott szárú tű is. A tárgy szintén megvan, csak a származási helye ismeretlen. A képaláírás szerint ez is Kenderföldek kellene legyen. Azonban sem ott, sem a 1964-es többi helyszín ásatási anyagában nem találtuk visszaazonosíthatónak. Rajta szintén B78-as felirat és 52-es fotószám van. Természetesen ez sem tartozik a B78-as sírhoz. Ez esetben további kutatásra és szerencsére van szükségünk a tű eredeti kontextusának megállapításához.

Irodalom:

Kovács 1975   T. Kovács: Tumulus Culture Cemeteries of Tiszafüred. Régészeti Füzetek Ser. II. No. 17 (1975) Budapest.

Kovács 1977 T. Kovács: A bronzkor Magyarországon. Hereditas. Corvina Kiadó, Budapest 1977.