Bronz-kór

HU | EN

Bronz-kór Középső bronzkori településkutatások Dél-Borsodban | Pusztainé dr Fischl Klára blogja | Archeometria Bt.

A projekt logója

A kutatási projekt logójának megtervezésekor egyrészről szem előtt kellett tartanunk a logókészítés alapvető szabályait (fekete-fehér változat, méret skálázás, szöveg nélküli forma), másrészről egy olyan képi szimbólumban kellett gondolkodnunk, mely egyedi, mégis mindenki számára könnyen felismerhető és a kutatást tárgyát is hűen tükrözi.

Kiindulópontként a projekt címe, Változások a bronzkori közösségek életében és temetkezési szokásaiban Tiszafüreden szolgált. A címben élet és halál, település és temető párhuzamba állítható kettőssége jelenik meg. E két, látszólag különálló világ között a kapcsolatot a bronzkorban többek között a tárgyi kultúra jelentette. Így a logó központi elemévé egy, a vizsgált időszakot és közösséget jól leíró és félreismerhetetlenül jellemző tárgyat tettünk. Így esett a választásunk a külső oldalukon gazdagon és egyedi módon díszített tálakra.

Összesen három logó változat készült. Eltérő módon, de valamennyi verzió a díszítésre helyezi a hangsúlyt.

  • Az 1. változat a legletisztultabb. A besimított díszítéseket illusztráló vonalak a szóban forgó tálak formáját rajzolják ki. A tál kontúrján megjelenő négy darab kör egyrészről a tipikus bütyökdíszeket formálja. Másrészről azonban stilizált fejekként és az alulról hozzájuk kapcsolódó kitárt „karokkal” egyszerre szimbolizálják az embert, s vele együtt a Tiszafüreden élt közösségeket. Továbbá a koncentrikus minta a bronzkori települések fő alaprajzi elemére is utal.

 

  • A 2. változat szakít a tálformával, és a díszítő motívumok is részben eltérnek. A vonásszerű fehér díszítővonalak egy vöröses-pirosas háttér előtt jelennek meg. Az első változatból kiolvasható emberábrázolás itt nem jelenik meg. Azonban a tálak alját rendszerint díszítő körmotívum itt kiemelt hangsúllyal bír, a logó központi elemévé válva.

 

 

  • A 3. változat a két korábbi verzió ötvözeteként is felfogható. Ismét megjelenik a tálak körformája, melyet ezúttal nem a díszítőkincs rajzol ki, hanem a sárgásbarna kerek háttér. A skiccszerű fekete díszítővonalak itt a legelnagyoltabbak, helyenként tudatosan szimmetriájukat vesztik, tovább erősítve a rusztikusság érzetét.

 

 

A kutatócsapat alaptagjai, ha nem is egyöntetűen, de döntő többséggel az első változatra szavaztak. Így ettől kezdve kutatás címe és logója elválaszthatatlanul összefonódik nemcsak itt a blogon, de előadásainkban és média megjelenéseinkben is.

A logókat Morovián Luca tervezte. Munkáját és segítségét itt is és ezúton is nagyon köszönjük!